מאמרים

בדיקת פוליגרף לעובדי משק בית ומטפלים

בדיקת פוליגרף לעובדי משק בית ומטפלים

מעסיקים רבים עורכים בדיקות סינון למועמדים לעבודה באופן שוטף. בדיקות אלה כוללות בין היתר: ראיון אישי, בדיקת רקע, המלצות ממעסיקים קודמים, מבדקי מהימנות, בדיקות פוליגרף וכד'. אולם, קיים תחום שלם עימו מוצאם עצמם מעסיקים מתקשים להתמודד. הכוונה היא לעובדים המועסקים בבית, עובדי משק בית, מטפלים לקשישים, מטפלים לילדים וכד'. משרות אלה הינן בהגדרתן משרות אמון. העובד בא במגע ישיר עם הסביבה האינטימית ביותר של המעסיק, ביתו, חפציו האישיים, הוריו הקשישים או ילדיו.

לרוב, דווקא במשרות מסוג זה, כמעט ולא נערכות בדיקות מקדימות. המעסיק מסתמך בד"כ על המלצה של חבר שהעסיק בעבר את העובד ולעיתים אפילו לא קיימת המלצה כזאת כאשר מדובר בהעסקה באמצעות חב' כ"א. מעסיקים רבים חשים בצורך לבדוק את אמינות המועסקים בביתם, אך אינם יודעים איך לעשות זאת. אנו ממליצים להתייחס לתהליך גיוס עובד משק בית/מטפל, בדיוק כמו שמתייחסים לגיוס עובד אחר ואפילו ביתר תשומת לב.

תהליך סינון עובד משק בית או מטפל/ת עשוי לכלול ראיון מקדים, בדיקת רקע תעסוקתי, שיחות עם ממליצים, מבדקי מהימנות ובדיקת פוליגרף. את בדיקת הפוליגרף מתאימים לאופי העיסוק ולמאפייניו האישיים של העובד ומטרתה למנוע העסקתם של עובדים העשויים לגרום נזק לרכוש או פגיעה במטופל. במקרים מסוימים, בהם קיים חשד לגניבה או לפגיעה פיזית במטופל הקשיש או הילד, ניתן לערוך בדיקת פוליגרף לברור הנושא שעל הפרק. מעסיקים רבים מתקשים להתמודד עם סיטואציה בה עובד שהם מכירים שנים רבות ונתנו בו אמון עם היקר להם מכל (הוריהם, ילדיהם, רכושם הפרטי וכו') חשוד במעילה שכזו באמון. בדיקת פוליגרף יכולה לעזור בסילוק עננות החשד או באימות החשד ומניעת נזק נוסף.

נשמח לעמוד לרשותכם ולתרום מניסיוננו המקצועי בעריכת מבדקי קדם תעסוקה או בדיקות אירוע לעובדי משק בית, מטפלים ונושאי משרות אמון אחרות.