מאמרים

פוליגרף לסינון מועמדים - ללמוד מהניסיון

שאלת הצורך בבדיקת פוליגרף, בעת סינון מועמדים לעבודה, צצה באמצעי התקשורת, מעת לעת. הסיבה לכך ברורה - ארגונים שונים מעוניינים להציג עצמם כמקום עבודה המקדם את פני העובד וחוששים מדימוי "חדר החקירות" שדבק בפוליגרף. ניסיוננו מלמד כי כאשר פוסחים על בדיקת מהימנותו של המועמד, עשוי הנזק להיות רב מין התועלת.

אמינות או חוסר אמינות הן תכונות נסתרות. בעוד תכונות ויכולות אחרות ניתן לאבחן באמצעות ראיונות וכלים אחרים, הרי שאמינות לא ניתנת לאבחון בכלים המקובלים. חוסר אמינות מוסתר בקלות יחסית בשלבי המיון ובתהליך ההכשרה והחפיפה. מעילה באמון תתרחש כאשר העובד ירגיש בטוח בעצמו, ידע שהפיקוח עליו מועט ויכיר את הפרצות בארגון, וכבר שנו חכמים, כי בכדי למעול באמון יש צורך בנתינת אמון. זו אולי הסיבה לכך שבמקרים רבים (חלקם פורסמו באמצעי התקשורת) התדהמה בארגון, בעת חשיפת המעילה, הייתה גדולה. במהלך בדיקת פוליגרף בתהליך המיון נשאלות שאלות על עברו של המועמד, במטרה לגלות האם בצע פעולות מנוגדות לנורמה, מתוך הנחה (המבוססת על מחקרים רבים) כי לאנשים שמועלים באמון יש נטייה לחזור על התנהגויות לא נורמטיביות.

סיפור המעשה: הסמנכ"ל שמעל

לפני מספר שנים נתבקשנו לבחון מספר מועמדים לתפקיד סמנכ"ל כספים באחת החברות הפיננסיות הגדולות במשק. לבדיקת הפוליגרף הגיעו שלושה מועמדים סופיים אשר עברו תהליך מיון ארוך, ובכלל זה ראיון עם מנכ"ל החברה ותהליך מיון במסגרת משאבי אנוש. המועמד הראשון נמצא דובר שקר בשאלה על מעורבות במעילה במקום עבודה קודם. מנכ"ל הארגון הקולט התקשה לקבל את הממצאים ודרש ממחלקת הביטחון בארגונו לבדוק האם אכן היה המועמד מעורב באירוע שכזה. לאחר בדיקה קצרה, נמצא כי אותו מועמד פוטר חצי שנה קודם לכן מחברה אחרת בה כיהן כֵחשב. הסתבר, שהמועמד ניצל את מעמדו ונגישותו לדוחות כספיים וזייף נתונים כספיים אשר אפשרו לו לשלשל לכיסו סכומים נכבדים. בירור מעמיק העלה כי החברה שהעסיקה אותו העדיפה לשמור על שמה הטוב ולפיכך, בחרה לא להתלונן ולפטר את החשב ברוח טובה עם המלצות ופיצויים כדין.

בשורה התחתונה:

הדרך הטובה לשמירה על איזון בין הצורך להציג ארשת פנים ידידותית לעובד לבין הצורך למנוע כניסת גורמים המסכנים את הארגון היא קביעת סולם לרמת הסיכון והחשיפה בכל משרה. באופן כזה, ניתן להקל את תהליך המיון למשרות בעלות רמת סיכון או חשיפה נמוכים. לאחר קביעת הסולם, הקפידו כי מי שהתקבל לארגון ללא בדיקת פוליגרף לא יוכל להתקדם למשרה בדרגת סיכון גבוהה יותר מבלי שעבר בדיקת פוליגרף.