מאמרים

איך לבחור בודק פוליגרף?

איך לבחור בודק פוליגרף?

מה המשמעות של בודק פוליגרף? הרי כולם משתמשים באותו מכשיר, לכן התוצאה תהיה דומה בכל מכון.
זהו משפט שאנו שומעים לעיתים קרובות והוא לגמרי לא מדויק. בדיקת פוליגרף אינה הליך אוטומטי, בו נשאלות שאלות ובלחיצת כפתור ניתן לדעת האם הנבדק דובר אמת או שקר. בדיקת הפוליגרף הינה הליך פסיכופיזיולוגי מורכב, המשלב שיחת רקע מקדימה, ניסוח שאלות מדויקות העומדות בתנאים המקצועיים, עריכת הבדיקה עצמה וניתוח הממצאים.


בבואך לבחור בודק פוליגרף, כמו בבחירת כל בעל מקצוע אחר (עו"ד, רופא, פסיכולוג וכד') יש חשיבות עצומה לזהותו של הבודק עצמו, לניסיונו המקצועי, הכשרתו, הידע שלו וכמובן אמינותו וההכרה המקצועית בו.
בדיקת פוליגרף אינה הליך יומיומי והשימוש בה נעשה בד"כ במקרים הרי גורל. חשוב לוודא מיהו מומחה הפוליגרף שעורך את הבדיקה, לקבל המלצות אם ניתן, לוודא שהינו חבר איגוד בודקי הפוליגרף הישראלי ושהינו מומחה המוכר ע"י בתי המשפט.
כמו במקרים רבים אחרים, הזול ביותר הופך לעיתים קרובות ליקר. בחירת בודק פוליגרף בגלל מחיר זול עלולה להסתיים במפח נפש. התוצאות לא תמיד יתאמו את הציפיות, הבדיקה לא תהיה מקובלת ע"י גורמי מקצוע ולא ניתן יהיה לעשות שימוש בממצאים.
חשוב לדעת שמקצוע הפוליגרף אינו מעוגן בחוק ולכן יכול היום כל אדם, גם ללא הכשרה או ידע מתאימים, להציג עצמו כמומחה פוליגרף.
גזית הינו מכון הפוליגרף המוביל בישראל. מנוהל ע"י מורדי גזית, בעברו יו"ר איגוד בודקי הפוליגרף בישראל ומבודקי הפוליגרף הוותיקים והמוכרים בישראל. כל מומחי המכון הינם מומחי פוליגרף מוכרים, בעלי ניסיון רב, חברי איגודי הפוליגרף המובילים בעולם ומומחים מוכרים ע"י בית המשפט.